HISTORIE

DIVADLO BROD, spolek nese své jméno od roku 2002, ale navazuje na dlouholetou tradici ochotnického divadelnictví v Uherském Brodě. Tato tradice spadá až do roku 1869 a váže se ke vzniku Občanské Besedy. Od tohoto roku je doložena nepřetržitá divadelní činnost, i když soubory postupně měnily zřizovatele a svá jména. Současní ochotníci rádi vzpomínají na své předchůdce z řad Sokolů nebo Orlů. Divadlo Brod plynule navázalo na práci Divadelního souboru Tomáše Miličky a Loutkového divadla v Uherském Brodě. Z historického hlediska tedy patří divadlo k nejdéle udržovaným uměním v Uherském Brodě, hned vedle sborového zpěvu. Také folklórní tradice vzniká mnohem později.

Současné Divadlo Brod pracuje pod vedením principála Romana Švehlíka velmi aktivně. Vytvoří 2 – 3 premiéry ročně, věnuje se dospělým i dětem. Součástí divadla je i jeho loutkářská část. Je uznávaným souborem nejen doma, ale v celé republice. Svědčí o tom každoroční úspěchy na přehlídkách, ale zejména fakt, že více účinkuje za hranicemi města. Pravidelně vystupuje v Brně, Třebíči, Zlíně, Kroměříži, Kojetíně. Herci si zahráli na mnohých hradech a zámcích: Kuks, Konopiště, Kokořín, Buchlov či Buchlovice. Naši divadelníci obstáli v Divadle na Fidlovačce či Divadle hudby v Olomouci. Projeli republiku od Ostravy po Lednici, z Brna do Prahy či Poděbrad. Divadlo má své fanoušky i za hranicemi naší země. Často vystupuje na Slovensku (herci zahajovali Bratislavské kulturní léto) a zahrálo si dokonce i v Novém Sadu v Srbsku.

„Jako diváci si vážíme vyváženého a nepodbízivého repertoáru Divadla Brod. Členové divadla kromě veseloher studují i velmi náročné kusy (Marketa Lazarová, Theatrum passionale, Tulení žena) a nebojí se vyjádřit k aktuálnímu dění v naší zemi či městě. Ve hře Osel a stín se jasně vymezili k opoziční smlouvě a ke zvolení tří místostarostů na radnici, hra Rychlé frézy parodovala komunismus, komedie Ať žije Bouchon! si dělala legraci z evropských dotací a forbíny ze hry Caesar přesně vystihly poměry na zdejší radnici.“ Řekli o Divadle Brod jeho věrní diváci.

Divadlo Brod je zapsáno v Databázi českých amatérských divadel díky publikaci Romana Švehlíka Ochotnické divadlo v Uherském Brodě a bylo zařazeno (mezi 80 nejlepších loutkářských souborů) do prestižní knihy Fenomén českého loutkářství, která má za cíl propagovat české ochotnické loutkářství ve světě v rámci UNESCA.

Opomíjený je často i fakt, že uherskobrodský soubor vychoval mnoho mladých lidí, kteří se divadlu věnují profesionálně. Pod vedením obětavců Tomáše Miličky, Libuše Svobodové, Jaroslava Kovandy nebo Romana Švehlíka si cestu na divadelní prkna našli Monika Horká,

Michal Bumbálek, Vasil Fridrich, Jitka Josková, Josef Koller, Barbora Goldmannová, Zuzana Zámečníková, Anna Plášková, Kryštof Švehlík a mnoho dalších.

Ochotnicí dnes hrají v malém sále Sokolovny a jejich vyprodaná představení pro dospělé, obrovský zájem mateřských škol o dětské pohádky svědčí o tom, že diváci svému divadlu rozumějí a mají ho tady, v rodišti Komenského, rádi.




Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu